INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  INTER MIAMI

REZUMAT VIDEO Lionel Messi, o nouă seară magică în America! „Dublă” și două assist-uri pentru Inter Miami

Lionel Messi, foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 28 aprilie 2024 15:24 / Actualizat duminica, 28 aprilie 2024 15:24

Lionel Messi (36 de ani) continuă forma bună la Inter Miami. Starul argentinian a marcat o „dublă” în ultimul meci din campionat și a oferit două pase de gol.

Inter Miami s-a impus pe terenul celor de la New England Revolution, scor 4-1, după ce calitatea lui Messi a făcut din nou diferența. Gazdele au deschis scorul chiar în primul minut de joc, grație reușitei semnate de Tomas Chancalaty (25 de ani), dar a urmat show-ul făcut de Messi.

Ce i-a transmis Dan Șucu lui Gigi Becali după câștigarea titlului: „Prima dată în viața mea! Calitate”
FCSB, CAMPIOANA ROMÂNIEI

REZUMAT VIDEO. Lionel Messi, meci de vis în SUA » A marcat și Luis Suarez

Primul gol l-a înscris în minutul 32, după un șut din interiorul careului. A realizat „dubla” în minutul 68, după o fază similară precum cea de la primul gol. Dacă atunci a fost servit de Taylor, Busquets, fostul său coleg de la Barcelona, i-a pasat la cel de-al doilea gol.

Leo s-a transformat în pasator cu 10 minute înainte de finalul partidei, după ce l-a servit pe Benjamin Cremaschi (19 ani). 4-1 s-a făcut 6 minute mai târziu, după ce Luis Suarez a înscris din pasa aceluiași Messi.

S-a terminat 4-1 pentru Inter Miami, care este lider în Conferința de Est din SUA, cu 21 de puncte după 11 meciuri jucate. Pentru Messi & Co urmează duelul de pe teren propriu cu New York Red Bulls, care va avea loc pe 5 mai.

Deși a avut un început de an mai slab din punct de vedere al golurilor, fostul star al Barcelonei și-a revenit și a ajuns la 13 goluri marcate în 2024, în toate competițiile. Contractul lui Messi cu Inter Miami expiră pe 31 decembrie 2025.

Lionel Messi a semnat cu Inter Miami, în iulie 2023, un contract valabil până în luna decembrie a anului 2025. Anterior, Messi a petrecut două sezoane la PSG, echipă la care a ajuns liber de contract după despărțirea de Barcelona.

Teamă de calvar » Decizia luată de Florinel Coman, chiar după ce FCSB a cucerit titlul
FCSB
Gigi Becali a anunțat de ce depinde primul transfer după câștigarea titlului: „Vine din iunie cu condiția asta”

Cine rămâne în Superligă, cine pică în Liga 2 » CALCULE la retrogradare în timp real

Nu se mai ascund » Fostul fotbalist al Rapidului se iubește cu mama unui titular din Superliga